Smog – dlaczego jest tak niebezpieczny?

Temat smogu w Polsce to ostatnio bardzo poważny problem. Media wciąż głoszą, że w powietrzu pojawia się go coraz więcej. Czym jest smog? Dlaczego jest niebezpieczny dla środowiska i dla naszego zdrowia?

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku mieszania się powietrza z dymem oraz spalinami. Tworzy się przez skumulowanie się znacznej ilości zanieczyszczeń na niewielkim obszarze, najczęściej w mieście. Zjawisko to jest toksyczne i nienaturalne zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla całego środowiska naturalnego. Z roku na rok odnotowuje się coraz większy wzrost toksycznych substancji w powietrzu, którym oddychamy. Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób się przed tym ochronić.

Zanieczyszczenie powietrza powstaje na skutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, które powstają ze spalin samochodowych, a także przez elektrociepłownie i elektronie. Istotną kwestią jest również to, w jaki sposób ogrzewamy nasze domy – czy nie spalamy przypadkiem toksycznych odpadów.

Odnawialne źródła energii, w tym instalacje fotowoltaiczne, sprawdzisz na stronie 4oze.pl – zobacz więcej

Skąd bierze się smog?

W Polsce największymi źródłami zanieczyszczenia powietrza są domowe piece grzewcze, transport samochodowy oraz różnego rodzaju zakłady przemysłowe. Wskazuje się, że najbardziej niebezpieczne są te pierwsze. Chodzi mianowicie o korzystanie ze słabej jakości pieców grzewczych, które dodatkowo są opalane niskiej jakości węglem, a czasami także szkodliwymi odpadkami, przez które do powietrza trafia wiele toksycznych substancji.

Dlaczego jest niebezpieczny?

Smog wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie wszystkich organizmów żywych. Jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci, osób starszych oraz mających problemy z układem oddechowym czy alergią. Zwiększa on ryzyko występowania różnego rodzaju chorób, także nowotworów. Toksyny wnikające w układ oddechowy drażnią śluzówkę, prowadzą do stanu zapalnego i powodują objawy podobne do zwykłego przeziębienia – kaszel, katar czy ból gardła. Poza tym smog działa niekorzystnie także na całe środowisko naturalne.

Jak chronić się przed smogiem?

Niestety w tej sytuacji nie możemy zrobić zbyt wiele, jednak możemy ograniczać wdychanie toksycznego powietrza. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na pomiary jakości powietrza każdego dnia, szczególnie jeśli jesteśmy mieszkańcami dużych miast. Obecnie istnieje możliwość zainstalowania specjalnej aplikacji, która będzie nam pokazywała wskaźniki zanieczyszczenia w danym dniu.

Warto także wyposażyć swoje mieszkanie w oczyszczacze powietrze. To szczególnie istotne, jeśli w domu znajdują się małe dzieci. Powinniśmy wtedy ograniczać wietrzenie pomieszczeń. Jeśli norma w danym dniu zostaje przekroczona lepiej pozostańmy w domu. Możemy także zakupić specjalne maski, z filtrami, które w pewnym stopniu zabezpieczą nas przed wdychaniem szkodliwych substancji z powietrza. Możemy ograniczać wychodzenie na zewnątrz, szczególnie dotyczy to małych dzieci oraz osób starszych, które bardziej narażone są na działanie zanieczyszczonego powietrza.

One Reply to “Smog – dlaczego jest tak niebezpieczny?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *