Czy warto wykorzystać swoją kreatywność do DIY?

Czy warto wykorzystać swoją kreatywność do zrobienia czegoś DIY? Moda na homemade ma swoje plusy. Coraz bardziej cenimy rzeczy wykonane ręcznie, nie w masowej produkcji. Świat zewsząd zalewany jest gotowymi rozwiązaniami, bo wszystko czego potrzebujemy dostępne jest niemal na wyciągnięcie ręki.

Gotowe produkty, usługi fachowców – nie ma problemu z ich dostępnością. Często jednak decydujemy się na wykonanie czegoś samodzielnie. Czy warto?

Co to jest DIY?

DIY to dosłownie „Zrób to sam”. Polacy słyną z tego, że są fachowcami od wszystkiego. Tutaj jednak chodzi znacznie o coś więcej. Samodzielna praca rozwija kreatywność. U dzieci, ale również u dorosłych.

Zabawa w DIY

Ręcznie wykonywane prace rozwijają kreatywność człowieka od najmłodszych lat. Zdolności manualne, zmysł estetyczny to coś, czego uczymy się od małego. DIY to świetny pomysł na spędzenie czasu z dziećmi. Tworzenie zabawek może być świetną zabawą, a w efekcie wpłynie korzystnie na rozwój dziecka, pobudzi wyobraźnię, a może nawet rozwinie talent. Kupując gotowe zabawki często okazuje się, że dzieci nie potrafią docenić każdej z osobna. Zupełnie inne podejście dzieci prezentują do czegoś, co stworzyły samodzielnie.

Pod adresem Czakos.pl znajduje się hurtownia artykułów dekoracyjnych – zobacz bogatą ofertę

Kiedy w dorosłym życiu myślimy o stworzeniu czegoś samodzielnie, często wydaje nam się, że nie mamy wystarczających zdolności. Równie często okazuje się, że zaskakujemy sami siebie swoją kreatywnością. A co lubimy robić samodzielnie? Najczęściej nasza kreatywność wykorzystywana jest w remoncie mieszkania. Inspirujące programy telewizyjne sprawiły, że każdy chce być bohaterem w swoim domu.

Na samodzielne remonty decydujemy się głównie z powodów obniżenia kosztów związanych z usługami firm, ale także w obliczu niekompetentnych fachowców, którymi zalewany jest rynek. Lubimy oryginalne produkty w naszym otoczeniu, dlatego własnoręcznie odnowione starocia czy meble wykonane z gotowych półproduktów nabierają wartości. Gotowe meble oferowane w sieciówkach za niewielką cenę są zwykle wątpliwej jakości, a na drogie produkty często nie możemy sobie pozwolić.

Perfekcjonizm kosztuje

Moda na DIY sprawiła, że jak grzyby po deszczu zaczęły się pojawiać sklepy z artykułami do wykonania różnych rzeczy, zwłaszcza do wystroju wnętrz. Kuszą swoim asortymentem i chwytami marketingowymi, a wtedy łatwo się zatracić i przy okazji stracić sporo pieniędzy, które mogliśmy zaoszczędzić. Sprzedawcy działają tak, aby sprawić, że wszystko wydaje się nam konieczne i niezbędne, a w rezultacie może się okazać, że w ogóle tego nie wykorzystamy w naszym projekcie.

Istotnie, nie zawsze to, co wykonamy samodzielnie będzie tańsze od tego, za co możemy zapłacić bądź co możemy kupić gotowe w sklepie. Jeśli obniżenie kosztów jest naszym priorytetem i głównie z tego powodu decydujemy się na DIY, powinniśmy najpierw dokonać oszacowania kosztów tego, co zamierzamy wykonać. Kiedy zaczniemy pracę i będziemy się starali wykonać wszystko perfekcyjnie może się okazać, że pojawią się ukryte koszty, które znacząco zwiększą ostateczny koszt. Nie da się jednak wycenić zadowolenia i satysfakcji płynących ze zrobienia czegoś własnymi siłami, dlatego zawsze warto wykorzystać swoją kreatywność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *