Jaki abażur wybrać?

Wybór klosza czy abażuru wcale nie jest taki prosty jak nam się wydaje. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko jego funkcjonalność, ale również stronę dekoracyjną, która dopełni tworzoną przez nas aranżację. W jaki sposób wybrać odpowiedni abażur? Czym kierować się podczas zakupów?

Oświetlenie w naszym domu to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia zarówno pod względem funkcji jakie spełnia, jak i estetyki. Dlatego też wybór odpowiedniej oprawy do lampy nie jest taki prosty. Decyzja musi być odpowiednio przemyślana i dostosowana do charakteru miejsca, w którym ma znaleźć się dane oświetlenie. Obecnie w sklepach istnieje ogromny wybór opraw do lamp – każdy z pewnością może znaleźć coś idealnego. W ostatnim czasie coraz częściej wraca się do starych pomysłów.

Abażur jest nam znany już od dawna i z powrotem pojawia się w naszych salonach czy sypialniach. Tego rodzaju klosze są bardzo popularne – można znaleźć wiele kształtów, wzorów oraz kolorów. Są uniwersalne, pasują niemal do każdego rodzaju wnętrz, bez względu na styl, jaki tam panuje. Doskonale sprawdzają się zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym mieszkaniu.

O czym warto pamiętać?

Abażur to klosz do lampy, który ma służyć przytłumieniu źródła światła. To w jaki sposób zasłania strumień światła zależy od materiały z jakiego został wykonany. Liczy się również kolorystyka, która buduje odpowiedni nastrój. Im ciemniejszy klosz, tym światło będzie bardziej przytłumione. Jasne barwy lepiej wpisują się w charakter minimalistycznych i stonowanych wnętrz. Nadają lekkości i optycznie powiększają mieszkanie.

Klosz powinien pasować przede wszystkim do wnętrza. Warto zdać sobie sprawę, że to właśnie oprawa naszej lampy może stać się głównym punktem dekoracyjnym danego pomieszczenia. Warto dopasować abażur do pozostałych elementów wyposażenia. Ciekawie będą wyglądały skontrastowane kolory.

Sprawdź asortyment sklepu e-klosz.pl: plafony sufitowe, kinkiety, lampy podłogowe i wiele innych!

Jeśli kupujesz abażur oddzielnie, pamiętaj aby zwrócić uwagę na rodzaj lampy, do której chcesz go dopasować. Warto również wybierać odpowiednie proporcje. Jeśli oświetlenie jest niewielkie i niskie, błędem będzie wybór dużego klosza, który całkowicie przykryje nóżkę lampki.

W przypadku lamp z abażurem nie powinniśmy raczej wybierać źródeł światła o zbyt dużej mocy. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się żarówki o ciepłej, relaksującej barwie, szczególnie jeśli lampa pełni głównie funkcję dekoracyjną.

Jaki abażur wybrać do salonu?

Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki typ lamp będzie najbardziej odpowiedni do salonu. Zwróćmy również uwagę na wielkość pomieszczenia. Weźmy pod uwagę również wielkość oraz rozmieszczenie mebli. Jeśli pomieszczenie jest niewielkim rozmiarów lepiej zrezygnować z lampy podłogowej z abażurem. Znacznie lepiej będzie wyglądała mała lampka ustawiona na stole lub w rogu pokoju. Najbardziej popularne kształty abażurów to stożki, walce, trapezy czy owale. Kształt również warto wziąć pod uwagę wybierając klosz do salonu czy sypialni. Istotna jest również moc żarówki, którą dobieramy do lampy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *